Max Heinzel 1833-1898
MAX HEINZEL – niesprawiedliwie zapomniany poeta, wywodzący się z Ziemi Dolnośląskiej, znany jako „poeta śląskiego/ karkonoskiego dialektu”.
Żył w latach 1833-1898. Urodził się w Osieku, w dawnym powiecie Strzegomskim. Nauki pobierał w Katolickim Gimnazjum Św. Macieja we Wrocławiu.
W 1867 roku został szefem nowo utworzonego magazynu „Theater” w Berlinie i w tym samym roku rozpoczął karierę pisarską , publikując we Wrocławiu tomik poezji
p.t. „Z serca” (”Aus Herzensgrund”).
Następne pozycje literackie Jego autorstwa ukazywały się kolejno w następujących latach:
– „Ptaszek odlatuje” („Vagerle flieg, aus”) w 1875 r. w Raciborzu
– „Śląski bukiet” ( „A schlasches Pukettel,Gereimtes Und Ungereimtes”) w 1879 r. we Wrocławiu
-,,Ock ni trubetimplich” w 1880 r. we Wrocławiu
-,,Moje najmłodsze dziecko” (,,Mei jungstes Kindel”) w 1883 r. we Wrocławiu
-„Podróżna kompania” („Fahrende Gesellen.Hochdeutsches Und Mundartliches”) w 1884 r.
– Humorystyczne scenki rodzajowe . (,,Humoristiche Genrebilder‘’) w 1882 r.
-„Konwalia” (,,Maiglockel”) w 1887 r.
-,,In Rubezahls Reich Und andere Dichtungen”( ,, Liczyrzepa bogaty i obfity i inne utwory poetyckie’) w 1892
-„Świeży powiew”(„A frisches Richel”) w 1893 w Świdnicy
Max Heinzel był także autorem i współtwórcą wydawanego corocznie i cieszącego się wielką popularnością kalendarza „Serdeczny Ślązak:”( „Der gemittliche Schlasinger”).
Ulubionym miejscem Poety na terenie Dolnego Śląska była miejscowość Borowice, położona w Karkonoszach , nieopodal Karpacza. Max Heinzel spędzał tam wiele czasu, szczególnie w ostatnich latach swego życia i tam prawdopodobnie zmarł.
Mieszkańcy Borowic, chcąc uhonorować swego ulubionego poetę, nazwali malowniczą grupę borowickich skał imieniem Max Heinzel Stain.
Obok skał „ Max Heinzel-Stein” funkcjonowało schronisko górskie „Max Heinzel-Stein-Baude”.
Po roku 1946 obiekt nosił nazwę – „Limba”. W roku 2006 od zmiany właściciela, funkcjonuje jako „Villa Limba d. (dawniej) Max Heinzel-Stein-Baude.”
Max Heinzel był prawdziwym mistrzem dialektu śląskiego/karkonoskiego/. Pomimo zawirowań historii warto zatem , jako wielkiemu twórcy , przywrócić należne miejsce w historii literatury i kulturze Dolnego Śląska.
W tym tez celu zostanie powołana Fundacja ,,MAX HEINZEL’’,
Zadaniem fundacji będzie utworzenie Izby Pamięci poety, odtworzenie pomnika i tablicy pamiątkowej wśród skał w Borowicach, a także rozpropagowanie twórczości i sylwetki tego Wielkiego Syna Dolnośląskiej Ziemi, zarówno na terenie Polski jak i Niemiec.